Bezpieczna jazda i odpowiednio wykorzystywane lusterka samochodowe.

Częstokrotnie odpowiedzialny

Pomimo wielu akcji mających na celu ochronę uczestników ruchu drogowego, w Polsce nadal dochodzi do ogromnej liczby wypadków samochodowych. Bardzo często odpowiedzialny jest za nie alkohol, którego spożycie zmniejsza nasze zdolności percepcyjne. Wielokrotnie okazuje się też, że winny jest brak doświadczenia bądź brawura. Jednak bywa i tak, że kierowcy nie posiadają odpowiednich umiejętności.

Absolutnie samochodzie są lusterka

Jedną z najważniejszych zdolności niezbędnych przy prowadzeniu pojazdu jest prawidłowe korzystanie z lusterek samochodowych. W każdym samochodzie są dwa lusterka zewnętrzne i jedno wewnętrzne. Już na kursie prawa jazdy jesteśmy uczeni, które z nich ma nam pokazywać określony obszar samochodu lub terenu wokół niego. Pokazuje się nam również, jak minimalizować, tak zwany martwy punkt będący strefą niedostrzegalną w lusterkach. Przed rozpoczęciem jazdy wszystkie lusterka samochodowe powinny zostać dopasowane do wzrostu i potrzeb konkretnego kierowcy. Dzięki temu, zyska on pewność, że zauważy to, co będzie niezbędne dla bezpiecznego poruszania się samochodem. Tak, jak wszystkie inne części samochodowe, tak i lusterka muszą być w pełni sprawne.

Zamazany, niewyraźny niepełny portret może

Nie należy poruszać się pojazdem, w którym szyby luster są stłuczone bądź uszkodzone. Zamazany, niewyraźny lub niepełny obraz może być przyczyną błędu w trakcie kierowania. To natomiast grozi wypadkiem. Ważny jest też odpowiedni dobór lusterek. Szukajmy tych, które dają maksymalnie duże pole widzenia i w jak najmniejszym stopniu zniekształcają realny obraz. Najważniejszym elementem jest wkład do lusterka. Do wyboru mamy szkła płaskie, sferyczne i asferyczne, Te ostatnie zapewniają rozległe pole widzenia i jednocześnie słabo je modyfikują, dlatego są polecane do większości samochodów.